„A Deszka Fesztivál az a programunk, amely osztatlan sikert aratott, úgy a szakma, mint a közönség szemszögéből is. Az idén talán még a tavalyinál is gazdagabb megszólalási mód jellemzi a fesztivált.” - mondatokkal nyitotta meg a témában tartott sajtótájékoztatót Vidnyánszky Attila, a Csokonai Színház igazgatója.
A III. Debreceni DESZKA programját Egressy Zoltán, Horváth Péter és Szilágyi Andor válogatta, a szakmai programot Németh Ákos állította össze, szoros együttműködésben a Csokonai Színház művészeti műhelyével. A fesztivál seregszemle jellegű, nincsenek szakmai díjak. A Fesztivál programjában 8 nagyszínpadi, illetve 18 stúdió és kamara-előadás kap helyet, az év színházilag és irodalmilag legizgalmasabb produkciói közül, többek között olyan neves írók közvetítésével, mint Aczél Géza, Gyurkovics Tibor, Darvasi László, Háy János, Müller Péter, Tasnádi István, Tolnai Ottó, Zalán Tibor, Borbély Szilárd. A drámaírók zsűrijének válogatása mellett szerepel még a programban a Csokonai Színház négy előadása (Borbély Szilárd: Halotti pompa, Hubay-Ránki-Vas.: Egy szerelem három éjszakája, Tóth-Máthé Miklós: Én, Károli Gáspár, Tömöry Márta: A talizmán).
Mindezekhez könnyed hangvételű műhelybeszélgetések, felolvasó-színházi előadások, kritikai-irodalmi elemzések kapcsolódnak. A Fesztivál célja egyrészről egy olyan magas színvonalú szellemi műhely létrehozása, ahol az írók, rendezők és más színházi alkotók közelebb kerülhetnek egymás művészi törekvéseihez, munkáihoz. Emellett megfogalmazott szándék, hogy a rendezvény olyan kapcsolatot teremtsen a színház és a közönség között, amely lehetővé teszi a bemutatott kortárs magyar drámák értékeinek megértését és maradéktalan közvetítését egy folyamatos körforgás által.
Vidnyánszky Attila szerint, Debrecen akkor őrizheti méltóképpen és folyamatosan a város szülötte, a magyarság talán leginkább európai ízlésvilágú színpadi szerzője, Csokonai Vitéz Mihály emlékét, ha - a célszerű rendszerességgel - állandóvá teszi a kortárs magyar drámák bemutatóinak mustráját. A Debreceni DESZKA Fesztivál elsőrendű célja: számvetés és jövőképalkotás. Találkozzanak az elmúlt évben bemutatott előadások a székhelyen kívüli fogadtatás élményével, állják ki a legszélesebb szakmai kontroll próbáját és legyen lehetőségük megmutatkozni nemzetközi szakmai közönség előtt, képviseljenek olyan színvonalat, hogy a kortárs magyar szerzők műveinek esélyük legyen a nemzetközi repertoárba való bekapcsolódásra.
Jelenlegi létezési stádiumában a DESZKA csírája egy nagyszabású, multinacionális, multikulturális rendezvénynek. A cél elérése érdekében a Csokonai Színház meghívott a fesztiválra jeles külföldi kritikusokat, projekt-menedzsereket. Az épülő kamaraszínház átadása 2010-től új perspektívákat fog teremteni, ugyanis méreteiben és felszereltségében minden igényt kielégítő színházi terekben lehet majd fogadni bármely hazai és külföldi előadást.
A sajtótájékoztatón Vidnyánszky Attila kiemelte: „Ami új az idei Deszkán, az egyrészt a Vojtinával való együttműködés, másrészt pedig nem titkolt szándékunk az, hogy valamikor ez a fesztivál egy nagy nemzetközi megmérettetés legyen, és ebbe az irányba való elmozdulásunk első lépésének tekinthető, hogy a mostani fesztiválon műsorra kerül egy idegen nyelvű, határon túli előadás is.”
A fesztivál alkalmából a Csokonai Színházat és a várost erre az alkalomra kreatívan „felöltöztetik" a Kaposvári Színművészeti Egyetem díszlet- és jelmeztervező szakos diákjai, a fesztiválkávéházat (a színház büféjét), a Medgyessy Ferenc gimnázium képzőművész szakos diákjai varázsolják barátságos találkozóhellyé.
Napi műsor
A Deszka Fesztivál szervezője a debreceni Csokonai Színház.
A XV. Deszka Fesztivál hivatalos honlapját a
https://csokonaiszinhaz.hu/fesztivalok/xv-deszka-fesztival/
címen éri el.
Ezen az oldalon - a kis ablakot bezárva - a 2005-től megrendezett Deszka Fesztiválokról talál információkat.