Maros András−Szálinger Balázs: Phil Collins
Lecseréli dobosát a budafoki illetőségű Különutas együttes. A korábbi dobos az együttes legjobb zenésze és legnépszerűbb tagja volt, már csak ezért is meglepő a váltás. Ennél is meglepőbb, hogy az új zenekari tag Phil Collins, a világsztár, aki a hírnévbe belefásulva új élményekre vágyik– ezért is jelentkezik emailen a Különutasnál, csupán egyetlen, a neten látott, és az együttesre a legkevésbé sem jellemző szám alapján. A Különutas megosztott az övékétől teljesen eltérő zenei világból érkező Phil Collins-szal kapcsolatban, de tudják, hogy a világhírű dobosra támaszkodva ők maguk is előbbre juthatnak. A hatvanas zenész társra talál Kati néniben, az énekes anyukájában, akivel közösen rajonganak Petőfi Sándorért. Különös találkozás az övék: évtizedekkel a hidegháború után, az időskorban találkozik két fiatal a vasfüggöny két oldaláról. Phil Collins újrakezdeni akar a neve nélkül, a Különutasnak pedig pont Phil Collins nevére van szüksége. Az ellentmondásos helyzet elől Phil Collins váratlan lépésre szánja el magát – és közben a kirúgott dobos is bosszút forral.
A szerzőkről:
Maros András (1971) nyolc prózakötet, számos színdarab és forgatókönyv szerzője. Több mint háromszáz írása jelent meg irodalmi folyóiratokban, országos heti- és napilapokban. Legismertebb darabjai a Gyanús mozgások és a Hulladék.
Szálinger Balázs (1978) József Attila-díjas magyar költő, drámaíró. Több verseskötete, illetve kisepikája és színműve jelent meg nyomtatásban, drámái és mesejátékai visszatérő repertoárdarabjai a hazai és határon túli színházaknak. A legismertebbek ezek közül a Köztársaság és a Becsvölgye.
Maruszki Balázs: Vasember fiai
Mosonsorján, egy osztrák határhoz közeli falucskában a rendszerváltozás után az Ismeretlen Szovjet Katona szobrát fűrészelik le a talapzatról. Új hőst keresnek, lehetőleg helyi illetőségűt. Két hét múlva ugyanis háromszáz éves a falu. Valamit fel kell avatni a főtéren. Csornai, aki az első szabad választásokon lett polgármester, a falut a térképre akarja rakni. Váratlanul egy amerikai bukkan fel: Fred Pedruzzi, detroiti kamionsofőr. Apja nyomait keresi, aki a II. világháborúban az amerikai légierőnél szolgált. A falu felett zuhant le a gépe ’44-ben. A váratlan helyzet kapóra jön a polgármesternek. De nem tudhatja, ezzel milyen lavinát indít el… A faluban még emlékeznek az amerikai bombázó lezuhanására. A temetőben valóban el van földelve pár amerikai katona, de Fred apja nincs köztük. Az idősebbek még emlékeznek, hogy hét katona azonnal meghalt, a nyolcadik ejtőernyővel ereszkedett a fák közé. Az egyetlen túlélő amerikait a falu rejtegette a visszatérő oroszok elől… De az itt bujkáló idegen még több viszályt hoz rájuk, amely még évtizedek múlva is érezhető.
A szerzőről:
Maruszki Balázs (1968) forgatókönyvíró, író, dramaturg, a Magyar Nemzeti Filmalap forgatókönyv-fejlesztő csapatának tagja. Számos színdarab, rádiójáték és forgatókönyv szerzője. 2009-ben a Végevégevégemindennekcímű darabja elnyerte a Nyílt Fórum Vilmos-díját. Az Ébrenjárók című filmmel legjobb elsőfilmes forgatókönyvírói díjat nyert a Magyar Filmszemlén, A rajzoló című filmért pedig a legjobb forgatókönyv Arany Panda-díját vehette át a Szecsuáni Nemzetközi Televíziós Fesztiválon.
Tési Dóra-Kurta Niké: Doboz
Három kamasz fiú. Egy anya. Egy apa. Egy lakás. Egy ablak. Egy ajtó. Egy kulcs. Tizenöt év. Több száz film. A hősök léteznek? Ha eljátszod őket, azzá válsz? Az otthon börtön? Vagy az, ami odakint van?
A szerzőkről:
A Mentőcsónak színházi nevelési társulatnál dolgoztunk először együtt, az ott folytatott közös munka inspirált minket arra, hogy megkezdjünk egy alkotói együttműködést. Ennek első állomása a Kerekasztal Színház pályázatára írt tantermi drámánk, a Néma bohócok, melyet a zsűri a legjobb pályaműnek ítélt. A második a Staféta-nyertes Doboz című projektünk, amelyhez készülő drámánkat a Nyílt Fórum keretein belül fejleszthetjük. A drámaírás mindkettőnket régóta foglalkoztat, és mivel mindketten a színházi szakma más-más területein dolgozunk, különböző nézőpontokból tudjuk az írás folyamatát megközelíteni, jól kiegészítve egymást.
Totth Benedek: Afganisztán
Az Afganisztán egy véres családi dráma. Boldogh Lászlót, a többszörösen kitüntetett rendőrtisztet, nyomozót egy súlyos szakmai baklövés miatt felmentik a rendőri szolgálat alól. Öccse, Boldogh Ferenc kijön a sittről, ahol különösen nagy értékre elkövetett lopás miatt ült. A lopott pénz nem került elő a nyomozás során. Feri rögtön Lacihoz siet, mert nála dugta el a zsetont. Laci családjának élete fenekestül felfordul Feri felbukkanásával, sötét titkokra derül fény, a volt rendőrkollégák szaglászni kezdenek. Totth Benedek halálosan izgalmas fekete komédiája.
A szerzőről:
Író, műfordító. 1977-ben született, Kaposváron. Első regénye, a Holtverseny 2014-ben jelent meg a Magvető Kiadónál. 2015-ben megnyerte az év legjobb első prózakötetének járó Margó-díjat. Második regénye 2017-ben jelent meg, Az utolsó utáni háború címmel.
Napi műsor
A Deszka Fesztivál szervezője a debreceni Csokonai Színház.
A XV. Deszka Fesztivál hivatalos honlapját a
https://csokonaiszinhaz.hu/fesztivalok/xv-deszka-fesztival/
címen éri el.
Ezen az oldalon - a kis ablakot bezárva - a 2005-től megrendezett Deszka Fesztiválokról talál információkat.